Budowa domu kontra zakup mieszkania. Która opcja jest dla Ciebie bardziej opłacalna?

Stoisz przed postanowieniem, od którego zależy Twoje dalsze życie? Oczywiście nie dosłownie. Jednak nie ma co ukrywać: decyzja dotycząca wyboru mieszkania lub budowy domu jest obarczona dużą odpowiedzialnością. Przecież mieszkanie czy dom to inwestycja na wiele lat. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę względy finansowe. Przecież trzeba mierzyć siły na zamiary, jak mówi przysłowie. Jednak czy tylko kwestia pieniędzy ma znaczenie? Naszym zdaniem nie. Pamiętaj, że decyzja, jaką podejmujesz, dotyczy tego, gdzie będziesz mieszkać przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Dlatego właśnie warto wziąć pod uwagę również inne czynniki. Odpowiedz sobie m.in. na pytanie, czy chcesz mieć sąsiadów za ścianą. Ludzie są różni, a Ty nie masz wpływu na to, kto jest zameldowany w mieszkaniu obok. Decydując się na mieszkanie, musisz pożegnać się z dużym ogrodem, chyba że masz ogródek działkowy. Czy jest to dla Ciebie akceptowalne? Takich pytań jest , znacznie więcej. Mam nadzieję, że tym wpisem uda mi się pomóc w porównaniu tych dwóch opcji.

Koszt budowy domu a zakupu mieszkania – zmiany, jakie zaszły przez ostatnie lata.

Zakup mieszkania wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Oczywiście nie dla wszystkich. Możesz być osobą, która uwielbia nocne miejskie życie. A widok, który zapiera Ci dech w piersi, to ten z ostatniego piętra wieżowca. Potrzeby oraz wizje przyszłości różnią się od siebie. Jeśli jednak jesteś osobą, która marzy o domu z ogrodem i zastanawiasz się nad tym, które rozwiązanie jest dla Ciebie bardziej opłacalne, to musisz wiedzieć, że sytuacja na rynku budowlanym dość diametralnie się zmieniła w ciągu ostatnich lat. Kiedyś na budowę domu mogli pozwolić sobie nieliczni, gdyż wiązało się to z wyjątkowo wysokimi kosztami. Dziś taka budowa jest w zasięgu większej liczby osób, a ponadto, przez bardzo mocny wzrost cen mieszkań, często potrafi być tańsza niż zakup mieszkania – szczególnie jeśli szukamy działki pod miastem. Z kolei dla wielu osób, które decydują się na zakup mieszkania, zaletą jest fakt, że o utrzymanie części wspólnych dba wspólnota mieszkaniowa, dzięki czemu wieloma rzeczami nie trzeba sobie zaprzątać głowy.

Koszty budowy domu, od czego zależą?

Jednoznaczne określenie, ile będzie kosztowała budowa 1 m2 domu, jest niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ całkowity koszt wynika z wielu zmiennych. Zaczynając chociażby od tego, czy masz już ziemię, na której chcesz stawiać dom, czy musisz ją kupić. Ważne też jest, jak duży dom chcemy wybudować. Często popełnianym błędem jest chęć budowy większego domu, niż potrzebujemy. Zazwyczaj przeglądając oferty sprzedaży mieszkań, nie szukamy lokalu o powierzchni 150-180 m2. Tymczasem wiele osób, myśląc o budowie domu, często porównuje koszty budowy domu o powierzchni 160 m2 z kupnem mieszkania mającego 75-80 m2. Jeśli finanse nie pozwalają nam na duży dom, warto rozważyć budowę mniejszego – wiele projektów domów parterowych o powierzchni 80-90 m2 pozwala na komfortowy rozkład pomieszczeń, a i koszt budowy jest często niższy, niż zakup mieszkania o podobnej wielkości. Dom o takim metrażu jest też łatwiej sprzedać, gdybyśmy za kilka lat chcieli wybudować coś większego.

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o koszcie budowy domu, jest projekt budowlany. Musisz mieć świadomość tego, że budowa obiektu, który charakteryzuje się wymyślnymi kształtami – wliczając w to również dach czy balkony i tarasy, potrafi być nawet o kilkadziesiąt procent droższa niż dom o prostej bryle i prostym dwuspadowym dachu.

Czy jest coś jeszcze, co ma kluczowe znaczenie w przypadku kosztów związanych z budową domu? Oczywiście, że tak. Jest to technologia budowy. Wybór w tym zakresie jest bardzo szeroki. Wśród najbardziej popularnych można wymienić technologię murowaną lub szkieletową. Największą popularnością cieszy się oczywiście technologia tradycyjna, czyli murowana.

Często koszty domu budowanego w technologii murowanej są porównywalne lub niewiele wyższe niż w technologii szkieletowej, natomiast dom w technologii szkieletowej można wybudować o kilka miesięcy szybciej niż murowany.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę budowy domu jest odpowiedź na pytanie, czy potrzebujesz piwnicy. Koszt budowy domu z podpiwniczeniem jest znacznie wyższy – w końcu mamy o jedną kondygnację więcej. W przeszłości podpiwniczanie domów było podyktowane głównie względami praktycznymi – to w piwnicy znajdowała się kotłownia, tam też był przechowywany węgiel. W ostatnich latach większość inwestorów decyduje się ogrzewać dom gazem lub pompą ciepła, przez co piwnica nie jest aż tak przydatna. Obecnie domy z podpiwniczeniem to mniej niż 5% naszych realizacji.

Jaki jest koszt zakupu mieszkania?

Warto też wspomnieć o kosztach zakupu mieszkania. Jak wszyscy wiemy, w ostatnich latach ceny mieszkań drastycznie poszły w górę. Dla przykładu: według danych GUS w pierwszym kwartale 2020 roku średnia cena za m2 mieszkania w naszym kraju wynosiła 4567 zł. Z kolei w pierwszym kwartale 2021 roku ta kwota była aż o 8% wyższa, czyli m2 kosztował średnio 4944 zł. Oznacza to, że zakup zaledwie 50-metrowego mieszkania, licząc średnią cenę, wiązał się z wydatkiem ponad 247 tys. złotych. W roku 2022 ceny są jeszcze wyższe. Musisz mieć też na uwadze to, że zakup mieszkania to nie tylko koszt nieruchomości. Dodatkowe opłaty, jak czynsz do spółdzielni czy bardzo często wysokie koszty ogrzewania lub ciepłej wody, sprawiają, że uwzględniając raty kredytu i koszty utrzymania nieruchomości, utrzymanie niewielkiego domu (90-120 m2) może być tańsze niż utrzymanie mieszkania. Dlatego warto dokładnie wszystko przeliczyć oraz wziąć pod uwagę różnice przy wyborze mieszkania lub domu. A najlepiej skontaktować się z firmą budowlaną stawiającą domy jednorodzinne, a potem wycenić koszt budowy dwóch czy trzech interesujących nas projektów, żeby poznać realne ceny i móc bardziej świadomie podjąć decyzję.

Podsumowanie

Jak już wspominaliśmy, podjęcie decyzji – zakup mieszkania czy budowa domu – nie jest łatwe. Zarówno jedna, jak i druga opcja mają swoje wady oraz zalety. Obecne ceny mieszkań sprawiają, że warto przemyśleć budowę domu jednorodzinnego.